Odkazy

Ubytování Svratka – Roubenka Štěpánka nabízí celoroční ubytování v naprostém soukromí, v srdci krásné Vysočiny.

Kontrola smlouvy online? Nechte to na odbornících a advokátech z platná smlouva.cz.

Levné letenky do všech významných a turisticky zajímavých evropských i světových destinací.

Potravinové doplňky na hubnutí od firmy TISSO z Německa. Vyzkoušejte 100% kvalitu německých potravinových doplňků. Užívají se na podporu střevního mikrobiomu, pro detoxikaci i pro posílení imunity.

Skákací hrad - pronajměte si nejoblíbenější dětskou akci na Den dětí, oslavu narozenin, reklamní akce

Přání k narozeninám - web o téměř všech typech přáníček a přání

Okolní města

V sousedství Essenu můžete navštívit zajímavá města:

Gelsenkirchen

Gelsenkirchen má přibližně 280 000 obyvatel. Stejně jako Essen byl v minulosti i Gelsenkirchen významnou oblastí a centrem v těžbě uhlí v celé Evropě. V současné době se ve městě žádné uhlí netěží a je zde jedna z největších nezaměstnaností v Německu. V Gelsenkirchenu je momentálně největší německá solární elektrárna. Město se skládá z pěti městských okresů a ty se dělí na 18 městských částí.

Zajímavosti ze sportu: na stadionu Veltins-Arena se hrála utkání základní skupiny, čtvrtfinále Mistrovství světa ve fotbale 2006 a úvodní zápas Mistrovství světa v ledním hokeji 2010 (rekordní počet diváků – cca 78 000).

Bochum

Dalším významnějším městem v blízkosti Essenu a Dortmundu je Bochum, má asi 380 000 obyvatel. Už asi nepřekvapí, že jak v případě Essenu a Gelsenkirchen, má i Bochum svou historii spjatou zejména s těžebním a ocelářským průmyslem, v létech 1960 a 2001 byla však těžba ukončena a obyvatelé jsou zaměstnáni především v automobilovém průmyslu.

Zajímavá místa na navštívení: Určitě se podívejte na Porúrskou univerzitu, první univerzitu v Porúří a první nově založenou univerzitu v Německu po 2. světové válce. Dále si můžete všimnout, že u břehu řeky Ruhr se tyčí dva středověké hrady. Pokud máte chuť navštívit nějaká německá muzea, můžete vkročit do Německého důlního muzea s velkou expozicí tamějšího, již historického, těžebního průmyslu. Pro milovníky železnice je určeno Železniční muzeum ve čtvrti Dahlhausen.

Významné osobnosti města: Manfred Eigen – biochemik, držitel Nobelovy ceny, Herbert Grönemeyer – zpěvák, herec, sportovec Mark Warnecke – plavec a mistr světa ve stylu prsa, ATB – DJ a hudební producent

Oberhausen

Oberhausen je menší město ležící 35 km severně od Düsseldorfu na břehu řeky Emscher. Počet obyvatel je jen necelých 220 000 obyvatel. Tak, jako v Gelsenkirchen, i zde je vysoká nezaměstanost. Všechny těžební doly jsou zavřeny a v současnosti město prochází změnami a orientuje se především na maloobchod a služby. Pro volný čas je však město dobře vybaveno, jedna stará část ocelárny byla přestavěna na komplex s nákupním střediskem CentrO, s multifunkční arénou včetně zábavního parku. V dalších částech komplexu jsou umístěny kanceláře menších firem, zaměřené zejména na strojní inženýrství a vzdělání.

Oberhausen má 4 centra: Alt-Oberhausen, Sterkrade, Osterfeld a Nové městské centrum, které láká čím dál více návštěvníků na své nákupní středisko s velkým počtem netradičních obchodů.

Pokud tedy navštívíte Essen, zajeďte se určitě podívat také do Oberhausenu, Navštívit můžete tato zajímavá místa: CentrO, mořské akvárium, zábavní park, zahrada v Ostefeldu a Průmyslové muzeum Porýní.

Bottrop

Nejmenší a málo významné v sousedství s Essenem. Má pouze přibližně 115 000 obyvatel. Pokud však budete mít cestu kolem, můžete zavítat na tato místa: novorenesanční radnice, secesní vila Dickmann, Tetraeder – konstrukce ve tvaru pyramidy o výšce asi 50 m, zábavní park Schloss Beck, zábavní park Movie Park Germany.

Mapa Německa - Essen

Znak města Essen

Ve znaku města Essen se nachází koruna nad dvěma štíty, jeden je žlutý s černou německou orlicí a druhý modrý se žlutým mečem.

Data o Essenu

uvedená data jsou jen přibližná

 • Rozloha: asi 210 km2
 • Počet ob.: asi 590 000
 • Hustota zalidnění:
  2 787 obyvatel / km2
 • Nadmořská výška:
  116 m n. m.
 • Spolková země:
  Severní Porýní-Vestfálsko
 • Vládní obvod: Düsseldorf
 • Web města: essen.de

Počasí v Essenu

 • Průměrná teplota: 9,6 °C
 • Nejteplejší měsíc:
  červenec (průměr 17,5 °C)
 • Nejchladnější měsíc:
  leden (průměr 1,5 °C)
 • Srážky: 829 mm za rok
 • Nejvíce naprší:
  v srpnu (90 mm)