Historie
Název Essenu
Název města nemá nic společného s německým slovesem (essen) nebo podstatným jménem (das Essen) a s největší pravděpodobností vychází z velmi starého slova „Asnithi“, které označovalo území na východě.
Znak Essenu
Dosavadní znak města je znám od roku 1886. Skládá se ze dvou štítů a nad nimi panuje koruna. Koruna symbolizuje církevní radu Essenu pod vládou princezny-abatyše. Štít na pravé straně vyobrazuje dvouhlavého císařského orla. Štít na levé straně vyobrazuje meč. Podle pověsti byly tímto mečem setnuty hlavy dvou patronů města. Tento meč je ve městské pokladnici, ale neví se, zda je skutečně pravý z oné události.
První dochované archleologické nálezy
Na území dnešního Essenu žilo nespočet germánských kmenů (Chatti, Bructeri, Marsi, …), archleologické nálezy se však jen velmi těžko dají rozlišovat a kmeny specifikovat.Ty nejstarší jsou přisuzovány období asi před 280 000 – 250 000 lety, pozdější jsou přisuzovány období mezi 120 000 lety až 10 000 lety.
Nejstarší archeologický nález – tzv. Vogelheimer Klinge – je čepel nalezená v oblasti Vogelheimu v severní části města. Na nález se přišlo při pracích na Rhine–Herne kanálu v roce 1926.
Nejstarší dochovanou architektonickou památkou se nejspíše velmi starý hrad Alteburg na jihu Essenu, jehož stáří se odhaduje do období Keltů, kteří tu žili zhruba na počátku našeho letopočtu. Další významný hrad Herrenburg byl postaven, předpokládáme, v 8. století.
Období středověku
Obecně bylo Německo v Evropě ve středověku významné vždy a historie je velmi obsáhlá. Nastíníme jen ty nejzásadnější informace o Essenu. Essen vznikl okolo roku 845 n. l. jako původně ženský klášter, jeho význam a pozice rychle stoupala a přibližně v 10. století se stal jedním z nejdůležitějších klášterů v Německu.
Chod kláštera měla na starosti Mathilde, vnučka Otta I. Další byly Sophia, sestra Otta III., a Theophanu, vnučka Otta II. Po ztrátě moci této dynastie se z Essenu stalo až do 19. století zemědělské město, které ničím nevybočovalo od jiných německých tehdejších měst.
Období novověku
Jak již bylo na tomto webu několikát zmíněno, oblast, v nichž se Essen nachází, byla od 19. století doslova katapultována mezi nejbohatší oblasti Německa. Zasloužila se o to těžba uhlí a železné rudy, celé Porúří se stalo významným centrem tohoto těžkého průmyslu a hospodářsky velmi významně a rychle rostlo. Jelikož však byl Essen tak důležitým hospodářským centrem, za 2. světové války byl častý cíl bombardování. Přes 270 bomb zničilo 90% centra a 60% všech předměstí.
Po druhé světové válce. Essen se zcela hospodářsky změnil a přeorientoval. Časem se přestalo tak významně těžit a obyvatelé se museli ohlížet po jiných pracovních příležitostech a hledat nové možnosti a směry, docházel ke komplexní revitalizaci a opravě města.
Historie dopravy
První linka (dráha Kolín – Mindener) byla budována a otevřena mezi lety 1845 až 1847. Jižní linka (dráha Mülheim nad Ruhrem – Bochum) byla postavěna o pár desítek let později. Na této jižní dráze stojí v současnosti Hlavní nádraží Essen (regionální i státní vlaky).